Maszty

Większość z nas chce pracować wyczynowo, zdobywać nowe kraje lub po prostu rozmawiać z kolegami z odległych krańców naszej kuli ziemskiej.  W pewnym momencie stajemy przed dylematem budowy masztu antenowego. 

Wielu kolegów pragnących rozwiązać ten problem podejmuje decyzję o kupnie gotowego masztu, czy to demobilowego, czy to wykonanego na zamówienie lub wykonuje maszt samodzielnie.

Wielu z nas posiada już konstrukcje zbudowane w przeszłości i pragnie dokonać rozbudowy swojego systemu antenowego.

W każdej z wymienionych wyżej sytuacji stajemy przed dylematem, jak zrealizować swój pomysł w sposób prawidłowy pod względem technicznym oraz prawnym.  Brak wypełnienia, chociaż jednego z tych wymogów może narazić właściciela takiej instalacji na znaczne kłopoty z prawem oraz finansowe niekiedy znacznie przekraczające koszty budowy masztu w sposób prawidłowy. Trudno znaleźć uzasadnienie dla oszczędności w tym zakresie. 

Najczęstsze popełniane błędy w tym zakresie to:

  1. Brak wypełnienia wymogów prawnych wynikających z prawa budowlanego, ochrony środowiska lub spółdzielczego.
  2. Brak prawidłowego doboru konstrukcji masztu do wielkości anteny na nim zabudowanej stwarzając ryzyko zniszczenia masztu przy silnych wiatrach.  Argument, że maszt stoi już kilka czy kilkadziesiąt lat nie jest argumentem technicznym dla coraz silniej wiejących wiatrów.
  3. Brak prawidłowego wykonania odciągów do masztów, jeżeli takie były przewidziane w ich konstrukcji.

Te i inne problemy pragniemy omawiać w tej części naszej strony.

Vy 73, Dionizy Studziński SP6IEQ